Raseduse ajal tursed?

Raili Raik soovitab: mida teha, kui raseduse ajal kimbutavad tursed ning jalad, käed, nägu, rindkere on paistes.

Miks tekivad raseduse ajal tursed?

Rasedus on imekaunis aeg naise elus – naine kannab endas uut elu ja see mõjub kogu perele ootusärevalt ja rõõmustavalt.

Raseduse ajal võivad aga minna jalad, käed, sõrmed ja ka nägu paiste. See tähendab, et tursesse võib minna kogu keha. Kõige enam ollakse raseduse ajal hädas jalgade tursetega – paiste võivad minna jalalabad, pahkluud, sääred, varbad ning kingad ei mahu enam jalga. Samuti on sageli turses sõrmed ja käed ning sõrmused hakkavad pitsitama.

Raseduse ajal räägitakse tihti tursetest, mida nimetatakse füsioloogiliseks ehk normaalseks. See on tingitud sellest, et alumine õõnesveen surutakse lapse kasvades kinni. Samuti on tursete tekkimisega seotud hormonaalsed muutused. Raseduse suurenedes ka tursed suurenevad. Samuti halvendab olukorda soe ilm ehk suvel ollakse reeglina rohkem tursetega hädas. Palav ilm on sageli tekitanud turseid. Eriti nendel rasedatel, kellel on varem olnud tursetega probleeme või on olnud operatsioone, traumasid, eelnevaid terviseprobleeme. Samas on väga paljud tursetega hädas just raseduse ajal esmakordselt.

Tursed võivad tekkida raseduse ajal ka sellest, kui palju istutakse, sõidetakse autoga, rongiga või vastupidi just siis, kui seistakse palju püsti ja liigutakse palju. Kui inimesel on varasemalt olnud mõni trauma, kukkumine, luumurd või operatsioon, siis võivad raseduse ajal nendes kohtades tursed tekkida. Putuka- või loomahammustused on olnud sageli põhjuseks, kui raseduse ajal on tekkinud tursed.

Alati tuleb oma arstiga konsulteerida, kui tursed tekivad! Kõige tähtsam on aru saada, mis on turse põhjus. Ettevaatlik peab olema rasedustoksikoosi (valk uriinis, kõrge vererõhk) ja tromboosi korral.

Kui turse tekib kiiresti või põhjus ei ole teada ja jäse on valulik, siis on vaja kindlasti konsulteerida eelkõige arstiga!

Mida teha, kui raseduse ajal kimbutavad erinevad tursed?

 1. Rasedatele on kõige tähtsam abiline tursete vastu kompressioon! Kompressioonsukad või spetsiaalsed rasedate kompressioon-sukkpüksid aitavad turseid ennetada, turseid ära hoida, tursetega võidelda. Sobivad ka siis, kui on raskustunne jalgades, veeniprobleemid, soodumus veenilaiendite ja tursete tekkeks. Kaasaegsed kompressioonsukad on kaunid ja mugavad ning neid kandes ei saa keegi arugi, et tegemist on ravitootega. Samuti on need mugavad ja jalad ei väsi ära, kui neid kanda.
 2. Rasedad saavad tõhusat abi ja toetust lümfimassaažist. Lümfimassaaž on hästi õrn massaaž, mis mõjutab nahaaluseid kudesid pindmiselt, stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast. Kui rasedal on raske selili olla, siis tehakse lümfimassaaži külili olles (padi on kõhule toetuseks) või istudes. Reeglina saab raseduse korral lümfimassaažist väga tõhusat abi. Loe SIIT.
  Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliiniku juht Raili Raik on kõige suurema kogemusega lümfiteraapia ekspert ja õpetaja Eestis. Kliinikus on suur meeskond, kuhu kuuluvad erinevate valdkondade eksperdid – VAATA SIIT meie meeskonda. Lisaks on meil üle Eesti head koostööpartnerid, keda me usaldame – seega, kui te ei ela Tallinnas, siis saate kindlasti abi ka enda elukoha lähedusest. Vaata siit meie koostööpartnereid.
 3. Tursete korral tuleks võimalusel süüa vähem soolast, sest sool seob vett kudedes.
 4. Kindlasti aitab liikumine – see aitab kehal vedelikke kehast väljutada. Liikudes oleks oluline panna jalga kompressioonsukad. Ujumine on rasedaid aidanud ja toetanud.
 5. Vee joomine on oluline. Seega tarbi piisavalt vett.
 6. Kui jalad on turses, siis tõsta jalad kõrgemale. Kui see on raske, siis on hea istudes tõsta jalad enda ette toolile.

Imekaunis rase naine Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikus kaunite MEDI Elegance kompressioonsukkadega.

VÕTA ÜHENDUST

Milliseid tooteid on hea kasutada raseduse ajal?

Meie soovitame spetsiaalseid raseda sukkpükse pehme ja veniva kõhuosaga. Neid kantakse siis, kui raseduse ajal on jalad paistes ja samuti tursete ennetuseks, veeniprobleemide korral. Mugavad, pehmed ja luksuslikud kerge läikega sukkpüksid. Enamus nähtavaid veenilaiendeid taandub pärast rasedust ning imetamist. Samas on oluline raseduse ajal oma keha toetada. Kui jala turse tekitab mõnes kohas ebamugavust, siis seda on mõistlik seda leevendada kompressioonsukaga või sukkpüksiga kogu jala ulatuses.

 • 10 erinevat värvitooni: beeže toone on lausa 5 (naturaalne, karamell, kuldne beež, helepruun, pronks), lisaks kohvipruun, jõhvikapunane, tumesinine, tumehall, must;
 • 6 erinevat suurust;
 • 2 erinevat surveklassi: nõrgem surve ja natuke tugevam surve – vastavalt vajadusele;
 • Võimalik valida – kinnine või lahtine varbaosa: kinnise varbaosaga sukkpükse peaksid kandma need inimesed, kelle varbad tursuvad. Lahtise varbaosaga sukkpüksid sobivad inimesele, kellel on kompressioontooteid raske peale saada, sest kätes on vähem jõudu (nt. on probleeme valusate liigestega) või ei talu liigset survet varvastele. Samuti sobivad lahtise varbaosaga sukkpüksid suvel plätudega kandmiseks ja neile, kes ei talu palavust.

Väga hästi sobivad rasedatele ka kompressioonsukad, mida rasedad kannavad hea meelega eriti kevadel ja suvel aga ka muul ajal. Firmalt JOBST on saadaval kaunid sukad Opaque (erakordselt vastupidavad) ja UltraSheer (kaunid, õhukesed, läbipaistvad ja läikega) kompressioonsukad naistele.

 • 10 erinevat värvitooni: beeže toone on lausa 5 (naturaalne, karamell, kuldne beež, helepruun, pronks), lisaks kohvipruun, jõhvikapunane, tumesinine, tumehall, must;
 • 6 erinevat suurust;
 • 3 erinevat silikoonserva mustrit;
 • 2 erinevat surveklassi: nõrgem surve ja natuke tugevam surve – vastavalt vajadusele;
 • Võimalik valida – kinnine või lahtine varbaosa.

Firmalt MEDI on saadaval elegantsed Elegance kompressioonsukad.

 • 12 erinevat värvitooni: beeže toone on lausa 5, lisaks must, tumehall, roosa, lilla, tumesinine, sinine, valge;
 • 7 erinevat suurust;
 • 2 erinevat surveklassi: nõrgem surve ja natuke tugevam surve – vastavalt vajadusele.

Mida me EI SOOVITA rasedatel kanda?

Kompressioonpõlvikuid soovitame rasedatele harvemini või pigem ei soovita üldse, sest turse põhjused on süsteemsed (üldised) ning seetõttu on kasulik turse ja veenilaiendite ennetamiseks kasutada kompressioonsukki või -sukkpükse.

Vaata tooteid e-poest