12 soovitust: mida teha, kui jalg on tursunud?
Eesti kõige suurema kogemusega lümfiterapeut Raili Raik soovitab:

Jalg või mõlemad jalad paistes? Jalalaba ja varbad paistes?

Meie poole pöördutakse tihti murega, et suvel soojade ilmadega kipuvad jalad paiste minema. Inimestel on olnud erinevaid probleeme – osadel inimestel on läinud tursesse ainult üks jalg, osadel mõlemad jalad paistes, mitmetel on probleem sellega, et varbad või jalalaba on tursunud. Samuti on probleeme olnud sellega, et hüppeliiges on turses. See probleem ei esine tegelikult ainult suvel soojade ilmadega, vaid kimbutab inimesi ka aastaringselt. Seetõttu otsustasime peamised olulised punktid kirja panna, et rohkem inimesi vajalikku abi saaks. Alustame kõigepealt sellega, et miks üldse võivad jalal tursed tekkida. Toome siin välja kõige levinumad põhjused.

JOBST-i kompressioonsukad naistele on väga ilusad ja pole aru saadagi, et tegemist on ravitootega. Samas aitavad need tursete puhul väga hästi.

Jalg paistes? Mis võib olla põhjuseks?

15 kõige levinumat põhjust, miks jalg võib paiste minna:

 1. Palav ilm on sageli tekitanud turseid ning eriti neil, kellel on varem olnud tursetega probleeme või on olnud operatsioone, traumasid, eelnevaid terviseprobleeme;
 2. Tursed tekivad sageli ka siis, kui on vaja tööalaselt palju istuda, reisida (lennukiga, autoga, rongiga jne) või vastupidi just palju püsti seista ja liigutada;
 3. Trauma või kukkumine, luumurd, vanad traumad, operatsioonid võivad turseid tekitada;
 4. Terviseprobleemidest tulenev ülekaal on sageli põhjuseks;
 5. Putuka- või loomahammustus;
 6. Lümfiprobleemid, põetud roospõletikud, onkoloogilise ravi tüsistused (nt kiiritus, lümfisõlmede eemaldused, kasvajad), samuti kaasasündinud lümfiringe häired ning lipödeem;
 7. Pigistavad kingad, kitsad riided, sooniv pesu ja sokid võivad samuti olla põhjuseks;
 8. Paljud on hädas just raseduse ajal tekkivate tursetega ning osadel inimestel tekivad tursed menstruatsiooni ajal ja enne menstruatsiooni;
 9. Ülekoormust ei saa alahinnata, sest oleme näinud, et ka see võib kiirelt turseid põhjustada või suurendada;
 10. Veenide probleemid, tromboos (tromboosijärgne turse võib tekkida ka aastaid hiljem), veenilaiendid;
 11. Erinevate organite probleemid (süda, maks, neerud, sooled);
 12. Osad ravimid on põhjustanud turseid;
 13. Liiga soolane toit;
 14. Liigeste põletikud, liigeste kulumised võivad tekitada turseid;
 15. Valgupuudulikkus – ehk liiga vähe vajalikke valke või ka soolte haigustest tulenev valgupuudulikkus. Inimesed vahel imestavad, et nad söövad nii vähe aga ikka on paistes. See võibki tuleneda sellest, et inimene saab liiga vähe vajalikke valke ning see võib omakorda tekitada turseid.

Kui turse tekib kiiresti või põhjus ei ole teada ja jäse on valulik, siis on vaja kindlasti konsulteerida eelkõige arstiga!

Vanematel inimestel läheb sageli nii hüppeliiges kui ka jalalaba tursesse. Hästi oluline on neid kohe aidata, et vanemad inimesed saaksid liikuda, mis on nende tervise jaoks hädavajalik. Foto: Raili Raik

jalg paistes

10 aastat tagasi oli patsiendil jalaluumurd ja arvatavasti ka tromboos – siis saadi turse kontrolli alla. Nüüd tekkis uuesti jalale turse. Lümfiteraapia ja tugitoode aitavad. Foto: Raili Raik

varbad paistes

Primaarne ehk kaasasündinud lümfiturse algab reeglina varvastest. Siin on tehtud aparaatne lümfimassaaž, lisaks käsitisi lümfimassaaž ja kompressioonsukkade kandmine. Fotol on näha, et sügavad jäljed jäävad jala peale, see on tingitud tursest. Foto: Raili Raik

Mida teha, kui jalg või mõlemad jalad on tursunud?
12 soovitust, mida teha, kui jalad on turses.

Kui jalg on tursunud, siis saab inimene ise kodus palju selleks ära teha, et olukord paremaks läheks. Oluline on tegeleda turse probleemiga kohe, sest aja jooksul see probleem aina süveneb ja hiljem on veelgi raskem abi saada.

 1. Tõsta jalg kõrgemale.
 2. Joo piisavalt vett.
 3. Tursete puhul on inimesi aidanud jahutamine ehk jahutavad geelid, külmakotid, mähised. Kasuta jahutavaid salve, mitte soojendavaid salve. Vaata efektiivset jahutavat geeli SIIT.
 4. Väldi turses piirkonna ülekoormust, kui peal ei ole kompressiooni. Kui on soov teha trenni, siis pane kompressioontoode peale. Ülekoormusega võivad tursed suureneda. Samas kerge liikumine koos ravitoote ehk kompressiooniga võib aidata turset alandada. Kompressioontoodet saab tellida e-poest SIIT või tulla Kliinikusse konsultatsioonile. Kompressioontoodet on võimalik saada ka retseptiga -90% soodsamalt. Vaata täpsemalt SIIT, milliste diagnoosidega inimene saabHaigekassa soodustusega tooteid osta.
 5. Väldi võimalusel soojaprotseduure (saun, päevitamine, vannid).
 6. Väldi putukahammustusi. Kui mõni putukas on Sind juba hammustanud, siis palun ära süga putukahammustusi. Samuti tuleb vältida vigastusi (roospõletiku oht). Vigastuste puhul puhasta ja desinfitseeri kiirelt vigastuse koht. Kui on probleeme tursetega, siis kanna alati kaasas igaks juhuks desinfitseerijat. Arvesta palun sellega, et turse piirkonnas on reeglina immuunsus langenud.
 7. Tursete puhul võib aidata ujumine.
 8. Konsulteeri  vajadusel meie lümfiterapeudiga. Meil on suur meeskond ja seetõttu leiame alati aja, et tekkinud probleemi korral kiiret abi pakkuda. Vaata meie meeskonda ja kontakte SIIT. Kui te ei ela Tallinnas, siis meil on koostööpartnerid üle Eesti. Vaata infot siit.
 9. Lümfiteraapia on paljudele kõige efektiivsem abi tursete puhul. Loe lähemalt SIIT.
 10. Aparaatne lümfimassaaž on aidanud paljusid. Selle eeliseid loe SIIT.
 11. Manuaalne lümfimassaaž. Loe SIIT.
 12. Eneselümfimassaaž (lümfiterapeut annab soovitusi). Tule julgelt konsultatsioonile. 

Aparaatne lümfimassaaž aitab sageli jalgade tursete puhul. Eeliseks on mõistlik hind, kiirelt võimalik saada aega, suure pinna puhul toimib kiirelt. Inimesed tunnevad sageli jalgade kergust koheselt. Sobib eriti lipödeemiga patsientidele. Aparaati saab meie käest ka endale koju osta. Vaata SIIT.

Tänapäevased ravipõlvikud, -sukad, -sukkpüksid on väga ilusad ja mugavad. Värvitoone on palju ning suveks saab valida ka ”varvas lahti” variandi. Pildil JOBST-i sukad. Meil on Haigekassa leping, seega retseptiga saab osta nii e-poes kui ka Kliinikus kohapeal tugitooteid kuni -90% soodsamalt.

Kompressioontoote tellimiseks kasutage e-poodi, helistage Kliinikusse numbril +372 5386 0806 või kirjutage kiri aadressil tellimused@teraapiakliinik.ee. Enne esmakordset tellimist tuleb võtta ka jäseme(te) mõõdud. Selle jaoks on tarvis kokku leppida mõõtmise aeg ning seda saab teha Kliiniku telefonile helistades või e-mailile kirjutades. Mõõtmine kuulub toote hinna sisse. Kui pole võimalik kohapeale (Madara 29, Tallinn) tulla, siis helistage ning me leiame kindlasti lahenduse, kuidas Teilt mõõdud saada.

Rasedatele on mõeldud spetsiaalsed sukkpüksid, mis aitavad tursete korral. Rasedate sukkpükstel on veniv ja pehme kõhuosa. Pildil JOBST-i sukkpüksid rasedatele.

jalad turses

Lamekoes sukkpüksid on mõeldud krooniliste lümfitursetega inimestele. Pildil primaarse ehk kaasasündinud lümfitursega patsient. Foto: Raili Raik

Meestel esineb samuti sageli turses jalgu. Spetsiaalselt meestele mõeldud ravipõlvikud on aidanud paljusid. Pildil JOBST-i põlvikud meestele.

Tursete ravimiseks on abi olemas. Kui märkad, et emal, isal, vanaemal, vanaisal on tursed tekkinud, siis aita teda kindlasti. Eakamate inimeste puhul on äärmiselt oluline tegeleda tursetega koheselt, et nad saaksid liikuda, mis on nende tervisele hädavajalik.

Eesti kõige suurema kogemusega lümfiterapeut Raili Raik

Raili Raik on kõige suurema kogemusega lümfiterapeut Eestis. Ta on tegelenud lümfiteraapiaga 24 aastat, aidates inimesi, kelle käed, jalad, rindkere või nägu on turses.

Raili poole pöördutakse ka kõige raskemate probleemidega. Arstid soovitavad sageli just Railiga konsulteerida, kuna kogemusi tal jagub. Raili hoolitseb ka oma järelkasvu eest, ta koolitab välja uusi terapeute ja õpetab huvilistele lümfimassaaži.

Raili Raik asutas ka koos kolleegidega Eesti Lümfiteraapia Liidu aastal 2009 ja töötas koos meeskonnaga välja kutsestandardid. Nad tegid palju tööd selleks, et inimesed saaksid ka Haigekassa kaudu soodushindadega endale vajalikke tooteid ja teenuseid. Kompressioonsukkade valik on suur – tuleb vaid leida üles inimene, kellel on tegelikult ka kogemus ja oskus soovitada seda õiget toodet ning kes tõesti oskab mõõta õige toote inimesele. See kõik tuleb aja ja kogemusega.