Rael Pettai – terapeut, kes oskab nalja ka teha

Rael Pettai on suurte kogemustega lümfiterapeut, kelle lümfisidumise oskusi hinnatakse väga kõrgelt. Samuti teeb Rael väga hästi ravipediküüri ja jalahooldust ning oskab arvestada sealjuures just lümfiprobleemidega hädas olevate inimestega.

Rael tähistab 10.septembril oma sünnipäeva ning uurisime sel puhul, kuidas ta sattus oma eriala peale, milline inimene ta on ja millise põneva võistluse on ta võitnud.

Kuidas Sa sattusid lümfiteraapia maailma?

Rael meenutab: “Läksin massaaži õppima, sest mul oli vaja enda lapsele massaaži teha. Seetõttu läksingi  massaažikooli ja tahtsin spetsialiseeruda lastemassaaži peale. Koolis oli ka lümfimassaaži algõpe ja ma imestusega vaatasin, et Raili lihtsalt silitab kõiki klient. Raili õpetas meid ja rääkis kogu aeg “suund ja surve, suund ja surve” ja ma tõesti ei saanud mitte midagi sellest aru. Ma ei mõistnud ka alguses, et kes sellist massaaži üldse võiks tahta ja miks mulle seda õpetatakse. Kuna mul õppimine kuidagi ei edenenud, siis Raili käskis teha referaadi teemal “Lümfisüsteem ja valu”,  et ma üldse saaksin sellest kursusest läbi. Läksin Meditsiiniraamatukokku ja hakkasin otsima meditsiiniajakirjadest eralast kirjandust. Sain aru, et mul on valida, et kas ma lähen tagasi massaažikooli ja õpin ikkagi selgeks selle lümfimassaaži või pean hakkama otsima kedagi, kes aitaks tõlkida erialast võõrkeelset kirjandust.”

Rael jätkab: “Massaažikoolis õppides tuli kätte aeg käes, kus tuli otsustada, et mis minust siis saab – kas tavaline massöör või midagi muud. Mul olid lümfimassaaži algkuruse lõpetamiseks vajalikud teemad veel vastamata, kui Raili kutsus mind hoopiski spetsialiseeruma lümfiteraapia peale ja ütles mulle saatuslikud sõnad, et: “Kõige suurematest vingupunnidest tulevadki kõige paremad tegijad”. Ma küsisin massaažikoolist loa ja saingi loa spetsialiseerumiseks. Töötasin samal ajal EMT-s klienditeenindajana, sest kuidagi oli vaja massaažikooli kursused kinni maksta. Ma mäletan seda kõik päevapealt – 15. veebruaril 2007 aastal helistas Raili mulle ja kutsus Tondi tänavale enda Lümfiteraapia Kliinikusse praktikale ja siin ma siiamaani olen – ikka veel praktikal”.

Kohe lümfiteraapia praktika alguses sattus Rael väga keerulisi lümfisüsteemiga seotud probleeme lahendama

Rael räägib soojalt, kuidas üks tema esimesi kliente õpetas ja toetas teda väga palju. Tema lausutud sõnad helisevad ikka veel Raelil kõrvus. Nii, et kohe praktika alguses sai Rael tegeleda väga keerulise haiguslooga. Raeli üks esimesi kliente oli naine, kes oli 35 aastaselt saanud hormoonravi, lisaks oli tal lipödeem ja väga suur kehakaal ning suured tursed. Rael meenutab: “ See klient käis väga pikka aega Kliinikus. Kahjuks ei ole teda enam meie hulgas aga saime talle viis aastat pakkuda tänu lümfiteraapiale sellist elu, et ta ei pidanud ainult voodis olema vaid sai ise liikuda. Ta oli super näide sellest, kuidas lümfiteraapia saab inimest aidata – ma ainult panin käe peale ja lümf liikus. Tema peal ma õppisin väga palju. Ta oli ka väga tundlik ja tema eest ei saanud midagi varjata – ta nägi kohe ära kui mul mõni mure oli.”

Raelit peetakse väga heaks eksperdiks, kes oskab teha lümfisidumist ning ta on võitnud ka sidumise võistlused

Rael räägib: “Lümfiteraapia kursusel õppisime lümfiteraapiat reaalsete tursepatsientide peal ja siis mul tekkis kohe selge arusaamine, et mis see on ja kellele seda vaja on. Mulle hakkas kohe meeldima lümfisidumine ja meeldib siiamaani. See on täiesti selge, et sidumine annab tursete korral 80% ravitulemustest ja aitab vähendada kroonilist lümfiturset. Ilma sidumiseta ei ole sisuliselt võimalik lümfiturseid alandada”.

Raili, kes on just teraapiatoa uksest sisse astunud, täiendab kõrvalt, et sidumises on Rael tõesti väga hea ekspert, kes saab hakkama ka kõige keerulisemate juhtumitega. Paljud kliendid on öelnud, et kui Rael seob, siis see püsib ja on õige tugevuse ning survega ning nad saavad abi. On kliente, kes tahavad ainult Raeli juurde siduma tulla.

Rael jätkab uhkusega: “ 2016 toimusid Haapsalus Eesti Lümfiteraapia Liidu suvepäevad ja siis korraldati ka sidumise võistlused. Seal sai põnevaid ülesandeid täita – näiteks tuli WC-paberi rullidega siduda õhupalle jne. Ma konkureerisin lausa tunnustatud ekspertidega ja võitsin neid”.

Kliendid oma murede ja rõõmudega on Raeli hinges

Rael ütleb, et: „Kõik mu pikaajalised kliendid on mul hinges. Mind on tõesti õnnistatud klientidega, kes on minu inimesed. Ma oskan hinnata head huumorit ning kõikidega saab omamoodi nalja teha. On ju inimestel erinevaid hetki olnud – kui on vähipatsient, siis oleme ka koos pisaraid valanud. Sageli ei taha inimesed oma pere ees nutta. Huumor on alati aidanud, ka must-huumor sobib osadele inimestele väga hästi ja on neile abiks. Kuskil peab ju saama vajadusel nutta ja naerda – miks mitte seda siis siin teha?”

Kuidas sa ravipediküüri hakkasid tegema?

Kliinikusse tehti pediküürituba juba 2016. aastal, sest lümfiprobleemidega inimestel on äärmiselt oluline vältida vigastusi ning nahk peab olema korras. Lümfiprobleemidega inimestel on roospõletiku oht ning seetõttu on parem kui nad ei käi mitte tavalises pediküüris vaid ravipediküüris. Kui hakati arutama, et kes võiks seda õppima minna, siis oli sisuliselt minutitega selge, et see on Rael. Raili käis Saksamaal messil ja siis valis välja kõik parimad tooted, mugava ravipediküüri tooli nii klientide kui ka töötaja jaoks ning ravipediküüri parima aparaadi.

Rael kinnitab: “Läksin ravipediküüri kohe rõõmuga õppima. See meeldib mulle. Muide – tursepatsient tahab ka ilus olla. Inimene näeb oma turses jalga aga kui lakib oma varbaküüned punaseks, siis see teeb inimesele rõõmu ja ta näeb enne oma ilusaid varbaid kui turses jalga. Ka talvel on see oluline. Inimene ise näeb vannitoas oma varbaid ja kui hommikul ärkab ning sirutab jalad teki alt välja, siis ilusad varbad rõõmustavad teda. See on tohutult enesekindluse ja hea enesetunde küsimus. Eriti kui me oleme teinud enne aasta aega kestvat ravi ja saame jalad korda ning siis ka lakime küüned ära. No kas on üldse paremat tunnet olemas?“

Raeli koer Paula

Rael räägib välja, kuidas ta sai endale truu sõbra: “Koer tuli meie perre läbi laste aga ikkagi minu juurde. Ma olen eluaeg omale koera tahtnud. No kes siis ei tahaks endale koera saada? Kui peres arutasime seda teemat, siis alguses kõik nentisid, et ega koeraga ei pruugi korteris elu lihtne olla. Aga koera sain ma endale ehtsa kavalusega. Kui lapsed olid sellises eas, et nad hakkasid koera tahtma, siis tuli lihtsalt see ära otsustada, milline tõug on parim. Mulle on Jack Russeli tõug terve elu meeldinud ja siis ma näitasin lastele ka seda tõugu. Mu poeg käis terve suve tööl, et saaks endale koera osta. Tõime koera endale Lätist ja lõpuks jõudis meie koer Paula meie perre veel minu sünnipäeva ajaks. Paula käib minuga tööl kaasa ja magab rahulikult puhketoas. Ta on väga armastatud koer nii tööl, kodus kui sõpruskonnas. Ta käib minuga igal pool kaasas ja käitub tõesti hästi. Me olen väga selged reeglid kehtestanud nii koerale kui ka lastele. Väga hea iseloomuga teraapiakoer”.

Raeli hing ja süda on Mulgimaal

Vabal ajal on Rael Tuhalaanes Mulgi vallas oma maakodus, mis asub kauni järve ääres Sakala kõrgustiku jalamil. Seal meeldib tõesti nii talle kui lastele. Ka lapsed ja laste sõbrad ootavad sinna sõitmist. Seal on tal aiamaa ja kasvuhoone. Puhas allikavesi, mis on ilu ja tervise aluseks.

Rael ise ütleb, et : «Mulle tegelikult meeldib väga palju lugeda. Ma loen erinevaid raamatuid – nii elulooraamatuid, ilukirjandust, romaane. Kõik ristsõnad lahendan ka ära. Koroonaajal ma lugesin paar kasti raamatuid läbi. Maal olles vaaritan rõõmuga süüa.”

Kui Raeli käest küsida, et mis talle meeldib, siis ta ei pea kaua mõtlema. Spontaanselt sõnab ta, et: “Mulle meeldib kinos käia ja teatris käia, uutes lahedates kohvikutes ja restoranides toitu nautimas käia. Mulle meeldivad ilusad kleidid ja ehted. Ja muidugi hea huumor ja hea seltskond. Õnneks minu ümber seda on ja seda on palju. Kõige suurem unistus on, et lapsed lõpetaksid kenasti koolid ära, sest lapsed on mul tõeliselt lahedad ja toredad. Ma olen selle üle väga õnnelik. Tõesti väga õnnelik. “

Sõbrad ja meeskond Raelist:

 • Rael on meie maja hing, ilma temata ei oleks me need, kes oleme❤️. Ta on rahulik ja tasakaalukas sõber, kes armastab roosasid ja lillasid lilli🌸 Olgu sul neid täna palju. Suur tänu, et meil olemas oled ja koos Paulaga vahest tööle tuled!
 • Raeliga on lõbus. Ja kui nad kahekesi Paulaga kliiniku koridorist tulevad, paistab alati päike ka kõikidel laste nägudelt. Küll aga kohtab Raeli niisama koridoris harva, sest kliiniku raudvara pühendub klientidele ja jalahoolduse kabinetis saavad ilusaks kõigi varbad.
 • Rael ei ole mingi lihtne lilleke nurgas. Kui esimest korda puhkeruumis kohtusime sain kohe aru,et Rael ei ole mingi lihtsalt ilus kest. Sain kohe aru,et me hakkame koos pauside ajal itsitama ja toorelt klatsima, kiruma ja rõõme jagama😸 oma kõrgest vanusest hoolimata tundud ikka päris kobe ja terav. Et kõik su soovid täituksid! Et ka kuldses keskeas saaksid põlvevaluta laual tantsu vihtuda!Palju õnne!!! Ära veel pensile mine, oled ikka meie lemmikkolleeg.
 • Kui Rael tööle jõuab, on mul meel alati rõõmsam. Ta lai naeratus, energiline tervitus ja soe aura on tema erilised omadused. Rael on hea huumorimeelega ja särav nagu päike. Kallis oled!!
 • Rael teeb oma tööd kirega. Ta läheb hästi käima keerulisemate väljakutsete peale. Kollektiivis mõjub ta tasakaalustava jõuna. Ta ei võta pooli ja näeb rasketes situatsioonides toredat absurdi.
 • Rael on minu jaoks nagu Põnev Muinasjuturaamat – pealt ilus ja värviliste piltidega ja seest nii põnev,et loe või hilisööni 🤩.Raamatut lugedes saad iga kord teada miskit põnevat ja ometi olen seda raamatut juba pea 10 aastat lugenud-jutud ei saa otsa.Kõige Põnevam kolleeg üldse!!!
 • Armas Rael, ma ei tunne sind veel kaua ja hästi, aga ma naudin meie vestlusi puhkeruumis 🙂 Sa pritsid mõnusalt huumorit 😁Soovin sulle palju õnne ja rõõmu tänase päeva puhul
 • Rael on raudselt üks selline naine kellega koos läheks luurele.
 • Rael on uskumatult positiivne ja läheb alati sirge seljaga läbi nii tulest kui veest. Raeliga käib kaasas alati ka väike nali ja igav ei hakka temaga kunagi. Tööalaselt on temaga nii, et mida suurem väljakutse, seda rohkem silmad säravad🙂

Kliendid Raelist:

 • Ega mul palju pole öelda Raeli kohta. No on NAINE. Temaga juba igav ei hakka. Lümfimassaazis käies naerame kogu südamest ja loodame, et keegi pahandama ei tule. Kui nalja teeme, siis MUST HUUMOR on alati meiega.
  Oi kuidas ma alguses vihkasin seda sidumist. Aga mida sa hädaga ära teed. Rael vaatas karmilt otsa ja küsis, et kas tahan turset paremaks saada või niisama vinguda. Tahtsin. Ja ta seob hästi,
  Kui näeme – siis naerame!
 • Ma olen väga rahul Kliiniku tööga, töötajatega, nende suhtumisega klientidesse ja sellega, mis õhkkonda nad loovad.
  Tulen alati hea tundega Raeli juurde, sest tean, et saan mitte ainult vajaliku abi vaid ka olulist infot oma tervise kohta ja hea tuju.
  Palju õnne, edu, head tervist Raelile sünnipäeva puhul!

Rael armastab reisida

Meeskonnahing

Rael armastab ilu

Üks esimesi lümfiteraapia koolitusi Eestis: Raili Raik ja Rael Pettai

Meeskonnaüritus

Maakodus

Rael ja Paula