Primaarne lümfödeem – mis haigus see on ja kuidas seda ravida saab?

Primaarne lümfödeem on valutu turse, mis tekib kaasasündinud lümfisüsteemi arenguhäire tõttu. Turse võib esineda algselt vaid ühel jäsemel, kuid hilisemas faasis laieneda ka teisele. Lümfiringe häire korral võib inimesel olla liiga vähe lümfisooni, lümfisooned arengult liiga kitsad või ei tööta korralikult.

Antud seisund on kahjuks eluaegne ja täielikult sellest paraneda pole paraku võimalik. Inimesel tuleb olukorraga kohaneda ja leida parimad spetsialistid seisundi stabiilsena hoidmiseks.

Primaarsed lümfitursed algavad varvastest ja tihti saavad inimesed ise aru alles sellest, et kingad ei lähe enam jalga ning tundub nagu üks jalg (või selle varbad) oleks teisest suuremaks muutunud. Seisundi täpsemaks hindamiseks teostab kvalifitseeritud arst/lümfiterapeut mitu erinevat n.ö. kontrolltesti, mis hõlmavad endas nii lohktesti, Stemmer-i testi kui ka korralikku eluanamneesi. Selles faasis tuleb hakata tursega aktiivselt tegelema komplekse lähenemisega, sest ilma käsitluseta on selline seisund süvenev kuni viimase ehk neljanda staadiumi turseni (tuntud ka kui elefantiaasi staadium).

Aastaid kestnud tursed muutuvad ajas tihkemaks ja kaalult raskemaks ning hakkavad tugevalt mõjutama inimeste igapäevaelu kvaliteeti. Võimatuks muutuvad erinevad aktiivsed ettevõtmised, riiete ostmine ja häiruvad sotsiaalsed suhted, mida varjutab pidev mure raskemaks muutuva kehaosa kohaloleku üle.

Lisaks eelnevatele probleemidele on tursepiirkonnad ohustatud põletikest, sest terve lümfisüsteem on oma töökorralduses häirunud ja ei suuda tagada vajalikku immuunsust. Roospõletikud, lümfi lekkimine nahapinnale, paksenenud nahk tursest haaratud piirkonnas ning punetavad, valulikud ja sügelevad nahalaigud – kõik see häirib inimese tervist väga tugevalt.

Varajane avastamine ja diagnoosimine on edasi käsitluse puhul ülioluline!

Primaarne lümfödeem – üks jalg on teisest kordades suurem. Tulemused peale kahenädalast intensiivset ravi.


Primaarse lümfödeemi puhul jäävad jalale vajutades suured lohud.

Merlini lugu – noor kena naine, kellel on üks jalg teisest palju suurem.

Merlin on noor ja ilus naine, kes kasvatab koos elukaaslasega kahte väikest last. Tal on lümfiringe häirest tingituna kolmanda staadiumi primaarne lümfiturse, mis on kaasasündinud ja sai alguse juba 16-aastaselt.

Hetkel on tal üks jalg teisest jalast palju suurem ning seetõttu on Merlinil keeruline liikuda, leida sobilikke riideid ja jalanõusid. Ohuks on see, et tal võib tursuda ka teine jalg, sest teise jala varvastel on algav probleem juba nähtav ning turse on jõudnud osaliselt ka labajalale. Mõõtsime esmaseks sääre ümbermõõduks 93cm ning võrdluseks teise jala, mille sääre ümbermõõt oli 45cm.

Kaks nädalat intensiivset ravi Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikus.

Kui Merlin Kliinikusse saabus, vaatasime ta põhjalikult üle ning võtsime vajalikud algsed ümbermõõdud, et ravi lõpus oleks võimalus tulemust hinnata. Esimesel päeval teostasime ravipediküüri, füsioterapeudi vastuvõtu ning raviplaani planeerimise. Päeva sisse mahtus tänu suurele meeskonnale veel 1,5h lümfiteraapiat koos sidumise ja aparaatse lümfimassaažiga.

Iga päev hommikul jalutas Merlin seotud jalaga 2km kauguselt Kliinikusse. Seejärel võtsime sidumise lahti ning vaatasime üle. Peale seda sai ta 1h aparaatset lümfimassaaži ja 1,5 h lümfiteraapiat, mis sisaldas käsitsi lümfimassaaži, kompressioonsidumist ning nahahooldust.

Jalgade puhul alustatakse astmeliselt varvastest ja lõpetatakse reie osa või puusadega (käe puhul sõrmedest kuni õlani) – surve on suhteliselt tugev, et sidumine pehmendaks lümfi konsistentsi ja vedeldaks seda. Vedeldamine on oluline selleks, et hiljem oleks lihtsam käsitsi massaažiga suunata vedelikku piirkonda, kus ei ole nii suurt lümfisüsteemi ülekoormust. Merlini puhul suunasime lümfi üle rindkere kaenla alla ja kubeme lümfisõlmedesse.

Peale sidumist läks Merlin Kliinikus seotud jalaga füsioteraapiasse, kus teda õpetati õigesti kõndima ning ta tegi harjutusi. Füsioterapeut tegi kaks nädalat Merliniga tööd, et muuta tema kõnnimustrit. Merlinil oli keeruline kõndida kuna jalg on tõesti raske. Ta tõstis jalga n.ö. väljast poolt, nagu viskaks jalga astumise asemel. Seda on vaja kindlasti muuta, sest hilisemas elus võivad tekkida põlve- ja puusaliigeste probleemid.

Füsioterapeut nõustas Merlinit ka toitumise osas. Merlin pidi kaks nädalat enne Kliinikusse tulemist üles kirjutama kõik oma toidukorrad ning terapeut vaatas päeviku üle, viis sisse vajalikud muudatused. Kahe nädala jooksul kaotas ta kaalu 6kg.

Kaks nädalat igapäevast intensiivset ravi Kliinikus on läbi. Selline mitmekülgne ravi on võimalik tänu väga heale meeskonnatööle – igal terapeudil on oma tugevused ja oskused, mida raskemate juhtumite puhul saame edukalt kombineerida.

Peale ravi näitasid mõõtmistulemused suurimat muutust sääre ümbermõõdus, mis oli vähenenud 37cm võrra, kuid terve tursest haaratud jala ulatuses olid ümbermõõdud vähenenud 10-13cm.

 Kompressioonsidumine vähendab lümfiturset ning annab kuni 80% ravitulemustest. Merlin oli sisuliselt kaks nädalat seotud jalaga ning jalutas ka igal hommikul 2km seotud jalaga Kliinikusse.


Nii palju sidemeid seoti iga päev Merlini jalale.


Selline näeb jalg välja pärast sidumist.

Ravipediküüri tegemine.

Ravipediküüri tulemused.

Lümfimassaaži aparaat on kasulik abivahend. Loe täpsemalt SIIT.

Merlin ja Raili aparaatse lümfimassaaži toas.

Merlin sai kätte oma lümfimassaaži aparaadi.

Kaks nädalat ravi Kliinikus ning ravi jätkub ka kodus.

Merlin on kodus tagasi ning tal on nüüd õnneks olemas ka oma isiklik lümfimassaaži aparaat, seega saab ta iga päev kodus raviga jätkata. Esialgu on vaja igapäevaselt teha aparaatset lümfimassaaži, kuid hilisemas elus võib teha seda ka iga paari päeva tagant.

Samuti peab ta ise oma jalga siduma. Enne Kliinikust lahkumist mõõtsime Merlini jala ära ja tellisime talle lamekoes kootud ning tugevast materjalist, täpselt tema järgi mõõdetud, väga kvaliteetse kompressioonsuka ja varviku firmalt JOBST. Seda sukka ja varvikut peab ta kandma igapäevaselt, et olla aktiivne ja toimekas ning mis kõige olulisem – õnnelik ühiskonna liige.

Merlin on imekaunis noor naine, kes võitleb raske haigusega.

Pärast kahte nädalat on Merlinil liikumine kergem aga ravi jätkub ka kodus igapäevaselt.

Seotud jalg.

Suur tänu kõikidele terapeutidele, kes tegelesid Merliniga Kliinikus kahe nädala jooksul.

Raili Raik, lümfiteraapia ja nõustamine

Kadri Allikmäe, lümfiteraapia ja nahahooldus

Kairi Saar, füsioteraapia ja toitumisnõustamine

Rael Pettai, ravipediküür ja lümfiteraapia

Kerttu Kaljuvee, lümfiteraapia

Tiina Kalde, lümfiteraapia

Merlini kommentaar:

Kuu aega on möödas. Tänaseks oleme saanud haige jala selliseks nagu videos näha. Peaaegu juba sama väike kui parem jalg. Lausa lust kleidiga välja minna, olen isegi näinud kus välismaal samamoodi kannavad ühes jalas sukka ja teine jalg on ilma sukata. Ka ühed jalanõud läksid jalga mis ennem absoluutselt ei andnud isegi lootust, et jalga saaksin… Olen Õnnelik!

Lümfiterapeut Kadri kommentaar:

Lümfiterapeudina oli väljakutseks teostada peale massaaži korralik sidumine, mis ei teeks Merlinile haiget ja annaks parima võimaliku turse alanemise. Kolmanda astme turse puhul on oluline jala kuju ühtlaseks saamine erinevate pehmendusmaterjalide kasutamise läbi ja see nõuab ka kogenud terapeudilt leidlikke lahendusi. Kliendiga usaldusuhte loomine on minu kui terapeudi jaoks alati tähtis, paljud ei ole aastaid leidnud abi ja on olnud oma mures üksi. Meieni jõudes saab meist üks suur pere, kus saab kurta muresid, teha nalja, arutada maailma puudutavaid teemasid ja vajadusel ka koos nutta. Lümfiteraapia ei ole kunagi “lihtsalt” teraapia, see on alati midagi palju palju rohkemat ja iga klient on särav täheke selles suures taevalaotuses, mis paneb mind oma tööd aina rohkem armastama.”