Suure südamega lümfiterapeut Tiina Kalde aitab inimesi jalule

Tiina Kalde lõpetas 2013. aastal Krautmanni Massaaži- ja Terviseakadeemia. Alguses läks ta Vana-Eesti massaaži õppima ja 2011 jätkas õppimist klassikalise massaaži erialal. 2018. aastal õppis lümfimassaaži ning on sellest ajast alates aidanud kogu südamest ka tursetega inimesi.

Suur pingetaluvus on lümfiterapeudi töös suureks plussiks

17 aastat töötas Tiina turvafirmas. Seetõttu on Tiina võimeline taluma väga suurt pinget. „Leian kiirelt lahendusi, ei unusta, täidan oma lubadused, olen väga kohusetundlik. Kui klient on ennast minu kätte usaldanud, siis ta on hoitud. Mulle on öeldud, et mulle meeldib sinu juures käia, mul on selline tunne, nagu sa hooliksid minust. Üks reikimeister ütles, et mul olevat tervendavad käed. Minu jaoks ei ole vahet, kas massaažilaual on koristaja, president või direktor: minu juures on kõik võrdsed,“ räägib Tiina.

Tiina tähistab 20. juulil sünnipäeva. Uurisime temalt sel puhul, kuidas ta sattus oma eriala peale, milline inimene ta on ja miks ta nii väga oma tööd armastab.

Massaažikooli juhuslikult

Tegelikult sattus Tiina massaažikooli juhuslikult. „Turvafirmas ei olnud mul enam võimalik kuhugi edasi areneda. Tundsin, et pean midagi õppima. Mõttesse tuligi massaaž, kuna kodus oli massaažilaud, või prantsuse keel, sest käime mehega peaaegu igal suvel Lõuna-Prantsusmaal puhkamas. Lappasin ükskord kodus Linnalehte, kust jäi silma kuulutus: Tule õpi Vana-Eesti massaaži! Helistasin ja õnneks hästi nunnu häälega Alar Krautmann võttis kõne vastu, enne kui oleksin jõudnud kahtlema hakata. Esimese aasta õppsingi Vana-Eesti massaaži, mis toimub hoopis põrandal ja läbi riiete. Pärast seda hakkasin klassikalist massaaži õppima. Ma ei mõelnud tollal üldse selle peale, et päriselt ametit vahetan. Pigem, et saaks oma emale midagi head teha, sest ta aitas mul poega kasvatada,“ meenutab Tiina.

Tiina annab annab abi nii valutava pea-, kaela- kui seljahäda puhul. Samuti tursete korral. „Need on mu lemmikud, sest inimene tunneb kohe leevendust. Lümf ei torma, pole tema asi, et massööril on kiire. Lümfiprobleemidega patsientidel on sageli enesetunne alguses paha, ebamugav, valus. Ja nad on väga tänulikud, kui kiiresti kergendust tunnevad,“ sõnab Tiina. Nüüdsel ajal on palju stressi, depressiooni, paanikahooge, ärevushäireid, migreene: nende puhul mõjub hästi ajurveeda massaaž, Shirodhara teraapia. Pinges ja kuivadele silmadele mõjub hästi Netra basti (silmamuna õlitamine).

Suur spordisõltlane

Tiina on spordisõltlane. „Tõusen kell hommikuti kell 5, et jõuda enne tööd jõusaali. Olen teismeeast saadik trenni teinud ega suuda spordita elada. Minu abikaasa oli lahkelt nõus uue ja suurema köögi asemel koju jõusaali sisustama, mis kroonviiruse ajal vägagi ära tasus,“ rõõmustab Tiina.

Tiina treenib alates tänavu maikuust Kristjan-Johannes Konsapi käe all. Trenni teeb Tiina rõõmuga viis korda nädalas. „Kolm treeningut teen hommikuti jõusaalis ja kaks kodus Jõgeval. Ma pole veel ühtegi trenni vahele jätnud. Pean meest tänama, et ta laseb mul olla selline nagu olen. Ja ema pean ka tänama, sest nädala sees õhtusöökidega ta kogu aeg arvestab minuga, kuna mulle jälle üks või teine asi ei sobi. Vahest on ta juba nutu äärel, kui teatan, et seda asja ma ei söö,“ räägib Tiina.

Kooli ajal käis ta kolm aastat korvpalli mängimas ja karate trennis. „Eriti meeldis karate, tänavatel liikuda oli kohe  julge tunne. Kui nüüdki peaks keegi ründama, kaitseksin end kindlasti. Turvafirmasse läksin tööle 1997. Meil oli oma jõusaal ja väga hea saali juhataja, enesekaitse treener Henn Kask. Olin tihti ainuke naine tema trennis. Käisin seal ikka üle kümne aasta, kuni Hennu lahkumiseni,“ meenutab Tiina.

Mõned aastat käis naine ka Bodypumpi, Fitbox, Crossfiti ja Bodybalance`i treeningutel. „Paari aasta jooksul enne viirust tegin trenne hoopis kodus. Tallinnas sain isegi Lasnamäe korteris korralikud treeningud tehtud. Mu kodudes on kõik vajal olemas sangpommidest hantliteni, lõuatõmbekang, poksikott, erinevad pingid ja kummid. Talvel käin koeraga jalutamas ja laon selleks puhuks seljakotti 12 kg hantleid. Ilusate ilmadega käin jooksmas,“ kirjeldab Tiina oma armastust spordi vastu.

Fotod: Jake Farra

Haiged jalad

Tõeliselt suur süda

Tiina kodu lähedale Jõgevale koliti neli aastat tagasi vaimupuuetega inimesed. „Kui ma ükskord poest tulin, hakkas üks neist mulle rattaga järele sõitma. Suur mees. Panin igaks juhuks padavai kodu poole. Aga tema näitas mulle oma turses jalga ja seletas, et auto sõitis talle otsa ja pärast seda on jalg paistes. Mina ei olnud tookord veel lümfiterapeut ja vaatasin, et rutem koju saaks. Eelmisel aastal, kui olin Raili juures juba ise peaaegu aasta lümfiterapeudina töötanud, tuli mulle see mees meelde. Sain nende tugiisikuga jutule ja lubatigi käed külge panna. Minu üllatuseks olid mehe mõlemad jalalabad ja pool säärt väga turses. Kolm kuud käisin igal laupäeval ja pühapäeval teda ravimas. Igakord 2-2,5 tundi: jalgade mõõtmine, teraapia, teipimine, sidumine. Õnneks sain juba esimese korraga sellise tulemuse, et ka tugiisikul jäi suu lahti. Aga kuna mehel on selline olukord olnud juba üle kümne aasta, siis koguneb vesi ruttu tagasi,“ nendib Tiina.

Tiina Kalde selgitas hädalisele ja tema tugiisikule, et mehel on kompressioonpõlvikuid vaja. Sellega olid nad nõus. Seejärel Tiina mõõtis, tõi põlvikud ja õpetas neid jalga panema. „Ta oskab neid nüüd iseseisvalt jalga panna ja kannab hea meelega. Aga kuna turse on ikka väga suur, siis ostsin Jõgevale ka lümfiteraapia aparaadi. Tugiisik on väga koostöövalmis. Nüüd olen selgitanud, mis on lamekude tooted, miks on neid meile vaja ja kuidas neid saada. Loodan, et sügiseks on retsept käes, saan võtta mõõdud ja mõõta talle varvikud ja lahtise varbaga põlvikud. Siis on minu süda rahul. Enne keeldun ka raha vastu võtmast, sest see on minu praktika. Oleme lausa sõpradeks saanud. Kui Jõgeva linnas sõidab teile kolmerattalise rattaga suur mees vastu ja hüüab Bonjour, siis on see tema,“ muigab Tiina heatahtlikult.

Ka loomad saavad lümfimassaažist abi

Tiinal on siiralt hea meel, et saab tänu oma oskustele ja teadmistele aidata ka loomi.
Tiina koeral on olnud kaks põlveoperatsiooni, lausa mõlemale põlvele on tehtud üks operatsioon. Esimene kord peale operatsiooni oli koera põlv paistes, lillakas ja pärast jäi põlve otsa u 150 ml veekott, mis nägi üsna vastik ja tobe välja. Siis kui toimus teine operatsioon, siis oli Tiina juba lümfiterapeut ja oskas looma aidata. Ta alustas kohe  koju jõudes lümfimassažiga ja pani ka kinesioteibi. Sel korral ei läinud koera põlv eriti paiste ega siniseks ja mingit veekotti ei jäänud ripnema. Nädal hiljem käis ta juba koeraga aiast väljas tasapisi jalutamas.

Imeliselt armas teraapiatuba Jõgeval

Aktiivne ja toimekas inimene – töötab nii Tallinnas kui peab teraapiatuba ka Jõgeval

2012 õnnestus tal tööle saada Aurea ajurveeda tervisekeskusesse, (Narva mnt. 7D, korpus B), kus Tiina töötab siiani. Lisaks võtab Tiina kliente vastu Tallinnas Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikus (Madara 29). Tiina Kaldel on ka Jõgeval massaažituba (Lepiku 7, ette helistamisel 52 37725), millele ei ole ta veel reklaami teinud. Kes teab ja helistab, see mudimist saab. Lähiajal paneb ta siiski majale sildi, sest tahaks kompresioontooteid mõõta. Ja ilmselt on Jõgeva linnas ka palju turses jalakesi.

Selleks, et inimesi aidata, ostis Tiina endale Jõgevale ka lümfimassaaži aparaadi. Nii saavadki Jõgeva inimesed nüüd väga tõhusat abi. Kui tursed kimbutavad, siis tasub kindlasti proovida. Paljud on abi saanud ja kiidavad südamest.

Tiina on veendunud, et tursete puhul aitavad inimesi kompressioonsukad. Ta kannab ka ise nii kompressioonpõlvikud, -sukki kui ka sukkpüksid.Tööl olles kannab peaaegu alati kas põlvikuid või sukki. Tiina lemmikud ongi MEDI Elegance sukad, sest need juba näevad nii kenad välja.  Need kõik on jalas nii mõnusad, et ka siis kui olla pikk päev jalgadel, siis nagu saaks ise kogu aeg jalgadele massaaži. Paha asi on see, et need ei lähe katki ning on väga vastupidavad ja ta ei raatsi kuidagi vanemaid sukki ära ka visata.

Kodune jõusaal

Kodus peab kõigil hea olema

Tiina ütleb, et kõige rohkem meeldib talle oma töö juures pidev positiivne tagasiside. Nii on mõnus on hea tujuga tööle minna ja veel parema tujuga koju minna. Kõige tähtsam asi elus on tema jaoks muidugi pere – oluline on, et kõik oleks terved ja hea tujuga. Tema üks moto on see, et kodus peab olema hea olla.
Näha on, et ka pere hoolib Tiinast väga, sest abikaasa toetab Tiina tegevusi ja spordikirge.

Ka käsitöös on Tiina tugev. Neid pildil olevaid rotikesi on ta ilmselt kuskli 100 ringis teinud, aga nagu ta ise ütleb, siis need on pigem erilisteks kingitusteks. Samuti heelgeldas  ta piirangute ajal omajagu.

Sõbrad ja meeskond Tiinast:

  • Tiina on kui üks hea sõber, keda saab usaldada. Ta on sõbralik ja täis tahtmist aidata parimal moel. Tiina on täis teadmishimu ja valmis arenema, mis on meie töös väga tähtis. Ole sama mõnus edasi. Palju õnne!!!
  • Tiina on ehe ja aus ning väga töökas kolleeg. Kus vaja, seal tuleb alati kohe nõu ja jõuga appi.
  • Vinge naine. Teeb sporti kogu südamest ja aitab inimesi kogu südamest. Oleks selliseid inimesi rohkem, siis oleks maailm ka oluliselt parem!
  • Tiina on lümfiterapeut, kes ei karda väljakutseid. Alati valmis võtma enda hoole alla ka kõige raskemad juhud! Teeb enda tööd südamega! Super kolleeg!
  • Minu inimene! Selge silmavaade, aus, avatud, rõõmsameelne, töötas ja õpihimuline. Palju õnne!!!
  • Lahke, armas ja töökas inimene.
  • Tiina on tugev ja sportlik – kui vaja, siis surub mehed ka paika. Tema kätes tunned end turvaliselt.

Selline lahe naine, et käib mehega kalal ka