Lümfisüsteem ja lümfiteraapia –
mis see on ja keda saab aidata?

Mis on lümfisüsteem?

Lümfiks nimetatakse lümfisoontesse imendunud koevedelikku. Lümfisüsteem aitab võidelda nakkuste vastu ning sinna imenduvad rasvade lõhustumissaadused. Lümfisüsteemi põhiosad on lümfisõlmed, lümfisooned, lümfitüved. Lümfisõlmed on pisikesed (umbes oasuurused). Lümfisooned transpordivad edasi lümfivedelikku. Lümfisõlmi leidub üle kogu inimese keha. Põhiliselt asuvad lümfisõlmed asuvad kaelal, kaenla all, rangluu ümbruses, rinnakorvi sees, kõhuõõnes, kubemepiirkonnas ja vaagnapiirkonnas.

Lümfisüsteemi koostisosad

Veresoontest väljub pidevalt vereplasmat rakkudevahelisse ruumi. Lümfisüsteem kogub seda vedelikku ning filtreerib välja mikroobid ja teised võõrkehad. Lümf voolab ainult ühes suunas: rakkudevahelistest ruumidest vereringesse, kuid mitte vastupidi. Inimesel valgub ööpäevas verre tagasi umbes 2-3l lümfi. Lümf on lümfikapillaaridesse kogunenud lümfivedelik. Koosneb vedelast osast plasmast ja rakkudest. Erinevates organites on lümf erineva koostise ja konsistentsiga.

Lümfisõlmed ja teised lümfisüsteemi koostisosad on omavahel ühendatud lümfisoonte abil. Lümfisoontes tsirkuleerib läbipaistev vedelik. Peale söömist muutub lümfivedelik piimja-värvusega. Peenemad lümfisooned kogunevad mitmeks suuremaks lümfisooneks, mis suubuvad veresoontesse.

PANE OMA TEADMISED PROOVILE !

Joonisel on kujutatud inimese lümfisüsteemi.  Joonise all on märksõnad ja terminid. Sul on soovi korral võimalik lohista need sõnad õigetesse kastidesse (võta sõnast kinni ja liigu hiirega täpselt kasti sisse, kuhu see märksõna kuulub). Nii saad teada, kui hästi Sa tunned lümfisüsteemi.

Mis mõjutab lümfivoolu?

Lümfivoolu mõjutavad otseselt lümfivedeliku kogus, kehaline liikumine, söömine, temperatuuri muutused. Lümfivoolu mõjutavad kaudselt ka lihas- ja liigespumbad – jäsemetel, eriti sügaval asuvatele soontele, lihastöö ajal rakendub lihaspump. Lühiajaline rõhutõus ümbritsevates kudedes komprimeerib ja surub lümfisoontes lümfi edasi, mis võib rahuolekuga võrreldes kiirendada lümfivoolu töötavas lihases 10-15 korda. Samuti hingamine – rinnaõõnesisene negatiivne rõhk tagab lümfi liikumise südame suunas venoosesse süsteemi.

Mis on lümfiturse?

Lümfiturse on seisund, mille korral toimub liigse valgurikka vedeliku kogunemine nahaalusesse ruumi, mille põhjustajaks on lümfisüsteemi mehhaaniline funktsioonihäire. Lümfitursel on mitmeid erinevaid põhjuseid. Lümfiturset peetakse üheks suhteliselt alahinnatud ning vähim tähelepanu saavaks kasvaja raviga kaasnevaks komplikatsiooniks. Lümfiturse võib põhjustada kehalisi ja psühholoogilisi vaevusi ning halvendada igapäevast elukvaliteeti. Siinkohal tuleb appi spetsiaalse väljaõppe saanud lümfiterapeut.

Mida põhjustab lümfisüsteemi häire?

Lümfisüsteemi häire põhjustab erinevaid muutusi, mille tulemusena langeb immuunsus tursest haaratud piirkonnas ja tõuseb põletiku tekkerisk. Vastuvõtlikus põletike tekkele kasvab, mis toob kaasa spetsiifilisi nahamuutusi ja probleeme. Väga tähtis on hoida turse võimalikult väiksena ja erilist tähelepanu tuleb pöörata naha tervislikkuse soodustamisele ja säilitamisele.

Keda saab lümfiteraapia aidata?

Lümfiteraapia aitab inimest, kellel on tursed – näiteks on käed, jalad, nägu, silmad, rindkere jne paistes. Tursed võivad tekkida traumade või operatsioonide, iluoperatsioonide järel, veeniprobleemide korral. Väga sageli on tursetega hädas onkoloogilised patsiendid, kellel on operatsiooni käigus tekkinud lümfisüsteemi kahjustus (lümfisõlmed eemaldatud, kiiritusravi tehtud, roospõletikku põdenud).

Kes on lümfiterapeut?

Lümfiterapeut on reeglina meditsiinilise, õenduse, füsioterapeudi, massööri või kosmeetiku haridusega inimene, kes on lõpetanud lümfiteraapia alase täiendõppe. Kutsetunnistus on oluline lümfiterapeudi kvaliteedimärk. Kutsetunnistus tõendab, et terapeudil on olemas kõik lümfiterapeut 6.tase kutsestandardis kirjeldatud oskused ja teadmised. Lümfiterapeut teeb manuaalset ja aparaatset lümfimassaaži ja kompressioonravi ning nõustab klienti/patsienti, selgitades tursete tekkepõhjusi ja tutvustab tursete vähendamise võimalusi, arvestades meditsiinilist diagnoosi. Lümfiterapeudi töö on kliendi/patsiendi füüsilise suutlikkuse säilitamine või häirunud funktsioonide taastamine, tervisehäirete ennetamine, organismi üldise vastupanuvõime tugevdamine ja hea enesetunde saavutamisele kaasaaitamine. Lümfiterapeudi töö eesmärgi saavutamiseks kasutab mitmesuguseid lümfiteraapia tehnikaid, sh kompressioonravi ja terapeutilisi harjutusi. Olulisel kohal lümfiterapeudi töös on keskendumine erinevatele näidustustele, mis on seotud tursetega. Eestis on olemas Eesti Lümfiteraapia Liit, mis koondab lümfiteapeute. Vaata SIIT.

Raili Raik korraldab lümfiterapeudi koolitust, kus koolitajateks on lisaks Railile veel dr. Annika Albert-Aksjonov ja Eesti Lümfiteraapia Liidu esinaine Kadri Allikmäe.

Raili Raik on kõige suurema lümfiteraapia kogemusega ekspert ja koolitaja Eestis. Ta on õppinud lümfiteraapia õpetajaks Saksamaal Akadeemia Damp’is ja lõpetanud ka Tartu Ülikooli kutsepedagoogika eriala. Tema õpilased iseloomustavad teda kui äärmiselt pühendunud inimest, kellel on väga suured teadmised ja kogemused lümfiteraapiast ning kes oskab oma teadmisi selgelt ja arusaadavalt edasi anda.

Dr. Annika Albert-Aksjonov on töötanud taastusarstina 8 aastat, tema kitsamaks fookuseks selles valdkonnas on (kroonilise) valu patsiendid. Turseprobleemidega patsientidega on ta tegelenud 7 aastat. Dr. Albert-Aksjonov on aktiivselt tegev mitmes projektis, mis on seotud lümfitursega patsientide raviga – ta on osalenud Kutsekoja töös lümfiterapeudi kutse väljatöötamisel, lümfiteraapia teenuse lisamisel Eesti Haigekassa teenuste nimekirja jne.

Kadri Allikmäe on töötanud üle 10 aasta õenduse valdkonnas. Alates aastast 2014 on ta tegelenud lümfiteraapiaga ja teeb Kliinikus lisaks lümfiteraapiale ka nahahooldust. Kadri kliendid iseloomustavad teda kui väga heade teadmistega eksperti, kes hoolib inimestest ning aitab neid suure rõõmuga.

Kasutatud allikad:

Eesti Lümfiteraapia Liit. 2022. https://www.lymfiliit.ee/
Földi, M., Földi, E. 2012. Földi’s Textbook of Lymphology: For Physicians and Lymphedema Therapists. Urban & Fischer.
Best Practice For The Management Of Lymphoedema. 2006. Medical Education Partnership
Conception: Peter D. Asmussen Graphic design: Robert Darroll. JOBST Emmerich 2002