Lümfiterapeut Kerttu Kaljuvee rõhutab, et lümfimassaaž on väga oluline ka nii enne kui pärast (ilu)operatsioone

Kerttu Kaljuvee on psühholoogi haridusega lümfiterapeut. Kerttu juurde on oodatud kõik tursetega hädas olevad inimesed, lisaks inimesed enne ja pärast iluoperatsioone, et taastumine oleks kiirem ja tõhusam. Kerttu poole võiks pöörduda inimesed, kellel on plaanis iluoperatsioon (silmalaugude korrigeerimine, kõhuplastika, rasvaimu, täitesüstid vms). Samuti inimesed, kellel on tekkinud tursed pärast traumasid. Kerttu oskab aidata ka neid, kel on ülekaal ja tursed. Kuna Kerttu on õppinud psühholoogiat, siis oskab ta toetada nii onkoloogilist patsienti kui ka tema peret.

Kerttu tähistab 29. juunil sünnipäeva. Seetõttu uurisime, kuidas ta sattus oma eriala peale ja kes saavad lümfiteraapiast abi.

Kuidas sattusid lümfiteraapia juurde?

Olen õppinud Tallinna Ülikoolis psühholoogiat inimeseõpetuse suunal. Seal õpiti anatoomiat ja haiguseõpetust, need õppeained olidki mu lemmikud. Sain aru, et mulle meeldib inimestega töötamine, tahaksin inimesi aidata ja teha midagi praktilist. Nii läksingi 2013. aastal Grossi Spordimassööride kooli. Seal sai lisatasu eest osa võtta ka tuntud lümfiterapeudi Raili Raiki lümfimassaaži kursusest. Alguses ma ei plaaninud sinna minna. Nii olingi mõnusasti kodus ja magasin, kui kursus juba käis. Ent kursusekaaslane helistas mulle ja ütles: “Kerttu, Sa pead kohe siia tulema! See lümfimassaaž on nii Sinu teema, et kui Sa ei tule, siis magad oma elu võimaluse maha!” Nii läksingi. Tormasin otse voodist Raili korraldatud kursusele.

Seega, kui elu pakub võimalusi, tuleb need ära kasutada. 2014. aastal lõpetasin lümfiteraapia kursuse ja aasta hiljem tegin kutseeksami. Vahepeal olin lastega kodus. Viimased kaks aastat olengi töötanud Raili Raik Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikus ja tunnen, et olen tõesti õige eriala peal. Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikuga paralleelselt töötan ka ITKs, kus mul on palju just onkoloogilisi patsiente. Suures haiglas on töökeskkond hoopis teine kui väikeses hubases erakliinikus. Samas on see väga huvitav ja kui ise oled avatud ning positiivne siis patsiendid on ühtviiisi toredad ja armsad – ei ole vahet, kas võtad neid vastu suures haiglas vôi väikeses erakliinikus.

Kes saavad lümfimassaažist abi?

Lümfimassaaži vajavad päris paljud inimesed. Näiteks onkoloogilistel haigetel muutub tänu lümfiteraapiale oluliselt elukvaliteet. Lümfimassaaž on väga õrn – seda ei saa ega tohigi teha tugevalt. Samas on lümfimassaaži puhul kohe tulemus näha – ümbermõõdud vähenevad, enesetunne läheb paremaks.

Iluoperatsioonide puhul on lümfimassaaž väga oluline. Mida rohkem enne operatsiooni kehast vedelik välja läheb, seda paremini paranevad hiljem haavad. Näiteks rasvaimu puhul võivad tekkida väga tugevad hemotoomid nii jalgadele kui kõhu piirkonda. Lümfimassaaž kiirendab paranemist. Patsiendid on rääkinud, et kui kõhule on tehtud rasvaimu, siis on selline tunne nagu raudkorsett oleks keha ümber.
Sageli ei saa inimene käia pärast operatsiooni täiesti sirge seljaga, inimesed käivad alguses natuke küürus. Nad ütlevad, et pärast lümfimassaaži on neil oluliselt kergem ja parem tunne. Silmalaugude korrigeerimise puhul on väga oluline käia nii enne kui pärast operatsiooni lümfimassaažis. Siis ei jää haavad jäigad, paranemine on kiirem ja nägu ei lähe nii palju tursesse. Pärast lümfimassaaži on tulemus kohe näha, nägu ei ole enam paistes.
Enne täitesüstide tegemist võiks käia lümfimassaažis, et üleliigne vedelik näopiirkonnast ära läheks ja täitesüstide tulemus jääks ühtlasem. Pärast täitesüste ei soovitata kohe lümfimassaaži tulla.
Kõhuplastika puhul on haav suur. Seetõttu on paljudel tekkinud nii kõhus kui kubeme piirkonnas tursed. Lümfimassaaž on nii enne kui pärast operatsiooni ülioluline.
Mul on mitmed patsiendid, kes käivad lümfimassaažis seetõttu, et keha kogub vett. Näiteks premenstruaalne sündroomi (PMS) puhul võivad isegi rinnad minna tursesse olles valulikud. Sellise hädaga inimesi aitab lümfimassaaž väga kenasti. Üleliigne koormus tekitab turseid. Seetõttu on minu klientide hulgas ka tõelisi trenni-fanaatikuid. Lümfimasssaažiga viiakse üleliigne vedelik kehast välja. Samas tekib valu leevendav efekt, mistõttu taastumine on kergem.

Mis on sinu jaoks töös oluline?

Toetav kollektiiv. Üksinda mina ei tahaks töötada. Töökvaliteedile annab see nii palju juurde, et kliinikusse on koondunud erinevad eksperdid, kellega vajadusel nõu pidada. See on väga suur väärtus, et meil on meeskonnas erineva tausta, kogemuse, haridusega inimesed. See annab meie kõigi tööle väga palju juurde.
Varem arvasin, et psühholoogia õpingud ei olnud nii olulised ja pigem oli nendest teadmistest kasu mulle endale, siis töötades lümfiterapeudina näen, kui igapäevasel neid teadmisi ja oskusi kasutan. Huvi psühholoogia vastu ja haridus selles valdkonnas on ka lümfiterapeudi töös toetav. Onkoloogiliste patsientidega töötades on äärmiselt oluline lisaks lümfteraapiale pakkuda inimesele toetust ja abi. Samuti on väga palju tööd onkoloogiliste patsientide peredega. Vahetevahel on pereliikmel oma lähedase diagnoosiga veelgi raskem toime tulla kui patsiendil endal.

Minu jaoks on oluline eeskuju. Käin ise lümfimassaažis ja olen tundnud selle mõju. Usun sellesse, mida teen. Kannan ise kompsessioonsukki, kuna ma tunnen, et see teeb jalgadele tõesti head, kui olen päev otsa jalgel. Need sukad on ju ilusad – kui tahan, siis valin roosad efektsed sukad või elegantsed klassikalised tumedad.

Mida sa vabal ajal teed?

Minu jaoks on oluline, et pereelu oleks korras. Pere on kõige olulisem. Ma ei tahaks kunagi kuuluda nende inimeste hulka, kes elule tagasi vaadates kahetsevad, et veetsid liiga vähe aega oma pere ja lähedastega. Ma elan siin ja praegu ja ma tahan olla kogu aeg oma inimestega ja see on minu jaoks kõige olulisem!

Olulised on minu jaoks ka head sõbrad, kellega pärast tööaega midagi toredat ette võtta. Selleks, et patsientidele midagi anda, peab ise olema korras. Selleks, et anda, peab oma “tass olema täis”.

Mulle meeldib looduses käia, aga ka linnas kultuuri nautida. Ma ei ole linnavurle ega ka tugev maanaine. Kõik peab olema tasakaalus.
Olen igas mõttes püsisuhte inimene – nii eraelus, sõpruses kui kliendisuhetes. Väärtustan väga traditsioone ja hindan tugevaid suhteid. Samuti olen igas mõttes tunde inimene. Minu tähtkuju tunnuslause on “ma tunnen” ja nii mul ongi. Kui tunne on õige, siis tuleb teha nii, nagu sisetunne ütleb.

Sõbrad ja meeskond Kerttust:

  • Kerttu on meie väike päike! Täis noorust ja indu. Talle meeldib see töö, mida ta teeb ja see on nauditav. Palju õnne ja ônnestumisi!!!
  • Kerttu on väike ja armas, kuid äärmiselt töökas sipelgas!
  • Kerttu on inimene, kes tõesti hoolib nii kolleegidest, klientides kui ka endast. Seda on kaugele näha ja tunda. Suured õnnesoovid!
  • Kerttu on lahe kaaslane, lõbus ja rõõmus hing.
  • Kerttu on väga hooliv inimene, kellega tunnen, et saan rääkida oma sisemaailma asjadest. Samuti saab temaga hästi nalja visata. Ta on nii mitmekülgne ja soe. Palju-palju õnne, kallis Kerttu!
  • Armastab lümfiteraapiat kogu hingest, uurib-puurib, küsib, õpib ja saavutab väga häid tulemusi! Palju õnne!
  • Kerttul alati silmad säravad ja ta teeb enda tööd suure pühendumusega ja rõõmuga. Ta on väga empaatiline ja hooliv nii kolleegi kui ka terapeudina. Tal on hea huumorimeel ja ilma naeruta ei möödu ükski puhkehetk! Palju-palju õnne, kallis Kerttu!
  • Väga huvitava hingeeluga inimene. Südamlik, soe, rõõmus, helge. Oma töös on põhjalik ja pühendunud.
  • Kerttu on saavutanud väga häid tulemusi lümfiteraapias. Soovitan kindlasti Kerttu poole pöörduda, kui on nägu või jalad/käed paistes.
  • Kerttu on vaga energiline ja töökas. Vaid üksikutel kordadel õnnestub mul teda kaasata kollektiivsele loba ajamisele. Tema väärtust tõestavad igapäevased rohked ja rahulolevad kliendid.