Taastusarst dr Annika Albert-Aksjonov aitab krooniliste turseprobleemidega inimesi

Dr. Annika Albert-Aksjonov  on lõpetanud 2001. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja 2012. aastal taastusravi ja füsiaatria residentuuri. Sellest ajast alates töötab ta taastusarstina Tartu Ülikooli Kliinikumis.  Dr Aksjonov võtab patsiente vastu  ka Tallinnas Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliinikus ning Elvas Lümfoloogia- ja Taastusravikeskuses.

Dr Aksjonov tähistab 23.märtsil oma sünnipäeva. Uurisime sel puhul, kuidas sai temast taastusarst, mida ta elus tähtsaks peab ning keda saab ta aidata.

Doktor Annika Albert-Aksjonov on alati tahtnud arstiks alati saada. “Ei kunagi poemüüjaks ega juuksuriks, ikka ainult arstiks. Miks, ei teagi täpselt. Olin terve laps, sportlik. Peres ega suguvõsas polnud arste ega meditsiinitöötajaid. Ema sõbranna oli spordiarst, tema juures Põlva haigla ravivõimlemise saalis meeldis mulle lapsena aega veeta. Nüüd oleme mõlemad taastusarstid,” meenutab doktor. Põhikooli lõpetamise järel läks ta õppima Tartusse Hugo Treffneri Gümnaasiumisse, kus oli keemia-bioloogi kallakuga klass arstiteaduskonda astumise ettevalmistamiseks.

Taastusarstina tegeleb Albert-Aksjonov krooniliste turseprobleemidega inimestega. Selle valdkonna juurde jõudis ta tänu kolleegile kogenud lümfiterapeut Raili Raikile, kes aastaid tagasi rääkis, et väga oleks vaja Eestis arsti, kes oleks sellest teemast sügavamalt huvitatud. “Mäletan, et esimesel selleteemalisel rahvusvahelises konverentsil Malmös 2011. aastal tundsin end võhikuna. Kuid huvi teema vastu järjest kasvas. 2014. aastal õppisin lümfiterapeudiks. Aasta hiljem alustasin arstlikku täiendõpet e-Lymph kursuse kaudu, mis oligi mõeldud Euroopa arstidele, kellel huvi lümfisüsteemi patoloogiate vastu,” meenutab taastusarst.

Dr Albert-Aksjonov, lümfiterapeut Raili Raik  ja Belgia kolleeg Jean-Paul Belgrado “International Lymphedema Framework”  konverentsil Taanis 2021. aastal

Dr Albert-Aksjonov peab väga tähtsaks patsientide holistilist käsitlust

Tursevaldkonnas on Albert-Aksjonovi vastuvõtule oodatud inimesed, kellel on probleeme tursetega erinevates kehapiirkondades, kuid nende põhjus on ebaselge või ei ole ravi aidanud. Näiteks võiksid doktori vastuvõtule tulla inimesed, kelle jalad, käed, rindkere, nägu jne on paistes, aga pole teada, mis turseid põhjustab; kui tursed on tekkinud pärast lõikusi või traumasid (sekundaarne lümfödeem); kui tursed on tingitud kroonilisest veenipuudulikkusest; kui tursed on tekkinud erinevate kasvajate tõttu või nende ravi järel; kui patsiendil on kaasasündinud lümfiturse (primaarne lümfödeem) või kui hädalisel on tugi- ja liikumisaparaadi haigused, neuroloogilised haigused, trauma- ja operatsioonijärgsed seisundid ja/või püsiv valu. Samuti on vastuvõtule oodatud turseprobleemidega lapsed.

Dr Albert-Aksjonov hindab inimestes sõbralikkust ja viisakust, kolleegides avatust ja koostöövalmidust. “Arstina pean väga tähtsaks patsientide holistilist käsitlust st. arusaamist, et inimene on nii füüsiline, psüühiline kui sotsiaalne tervik,” rõhutab arst. Ta on Eesti Lümfiteraapia Liidu juhatuse liige ja panustab väga palju lümfivaldkonna arendamisele Eestis. Miks? “Tegemist on uue ja areneva valdkonnaga. Leian, et mul on teadmised, oskused ja tahe seda teha. Kui soovime, et Eesti inimesteni jõuaks selle valdkonna info, võimalused ja vahendid, siis peab sellega järjepidevalt tegelema. Valdkonnaga kursis olevaid ja tegelevaid inimesi on vähe, igaühe panus on oluline,” kinnitab taastusarst.

Doktor on pigem pereinimene, ta ei otsi väljastpoolt kodu väga suurt suhtlemist. “Mulle meeldib liikuda, sporti teha. Armastan väga ujuda, suusatada ja jalgrattaga sõita. Kui aega on, loen. Tore on perega aega veeta, käia koos väljasõitudel, matkamas ja reisimas,” sõnab dr Albert-Aksjonov.

Kolleegid ja patsiendid dr Annika Albert-Aksjonovast:

  • Annika on andnud suure panuse oma vabast ajast, et arendada lümfiteraapia teenust ja teha see kõigile abivajajatele kättesaadavaks meditsiinisüsteemis. Palju ōnne sünnipäevaks!
  • dr Albert-Aksjonovil on väga head teadmised tursete alal. Mina pöördusin tema poole seoses jalgade tursetega. Olin väga üllatunud, et arst nii palju aega pühendas  vastuvõtul turste põhjuse välja selgitamisele ning minu nõustamisele. Suur tänu ja palju õnne sünnipäevaks!
  • Annika on meil parim doktor, kellel on suured teadmised lümfiprobleemide korral. Annika aitab leida tursetele põhjused ja panna diagnoosid. Aitäh, et oled meil olemas!!!
  • Annika on väga tark, soe ja abivalmis inimene. Temaga on vestlused alati huvitavad ja harivad. Palju õnne ja õnnestumisi!!
  • See on väga suur asi, et väikeses Eestis on arst, kes on pühendunud turseprobleemidega inimeste aitamisele. Tänu sellele saavad paljud inimesed elada täisväärtuslikku elu. Suur tänu ka suure panuse ja aja pühendamise eest Lümfiteraapia Liidu tegevustesse. Palju õnne ja rõõmu!
  • Olen patsiendina väga tänulik arstile. Eriti hindan seda, et mitte ainult mulle ei selgiatud probleemi olemust ja lahendusi vaid ka mu perele selgitati väga põhjalikult, kuidas nemad kõige paremini mind toetada saavad.
  • Palju õnne ja tugevat tervist!
  • Palju-palju õnne sünnipäevaks kogu Lümfiteraapia ja Taastusravi Kliiniku meeskonna poolt!

dr Annika Albert-Aksjonov ja Eesti Lümfiteraapia Liidu esimees Kadri Allikmäe Taanis konverentsil